SAFETYLIT WEEKLY UPDATE

We compile citations and summaries of about 400 new articles every week.
RSS Feed

HELP: Tutorials | FAQ
CONTACT US: Contact info

Search Results

Journal Article

Citation

Bąk R, Chodur J, Stamatiadis N. Arch. Civ. Eng. 2021; 67(2): 673-685.

Vernacular Title

Strefa dylematu II rodzaju na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną o wysokich prędkościach w Polsce

Copyright

(Copyright © 2021, Polish Academy of Sciences, Publisher Walter de Gruyter)

DOI

10.24425/ACE.2021.138077

PMID

unavailable

Abstract

Red-light running at intersections is a common problem that may have severe consequences for traffic safety. The present paper investigates driver behavior in dilemma zones in Polish conditions. Based on the empirical research conducted at 25 urban and rural signalized intersections, type II dilemma zone boundaries were determined. In this study, generalized linear regression models were used to fit the probability of stopping to explanatory variables. Seeing as the dependent variable is dichotomous (stop/go), binary logistic regression was used for predicting the probability of the outcome based on the values of continuous or categorical predictor variables. The results show that factors which have a statistically significant effect on drivers' propensity to stop include: vehicle type, the geometry of the intersection, location of signal heads and platooning on the approach to the stop line. Type-II dilemma zone boundaries are situated at the following distance: the beginning from 1.9 s to 2.4 s, and end from 5.0 to 5.9 s (on average 2.2 ÷ 5.4 s) from the stop line.

Keywords: signalized intersection, road safety, dilemma zone, driver behavior

===

Sygnalizacja świetlna jest popularnym i skutecznym środkiem poprawy bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniach. Wypadki na skrzyżowaniach tego typu często mają za przyczynę wjazd pojazdu na tarczę wtrakcie sygnału czerwonego. W kraju udział wjazdów na sygnale czerwonym jako przyczyna wypadku na skrzyżowaniach z sygnalizacją wynosi ok. 20%, co oznacza przeciętnie 450 wypadków rocznie spowodowanych niedostosowaniem się kierujących do sygnałów świetlnych (ok. 620 ofiar na rok).

Innym typem zdarzeń przypisywanych sygnalizacji świetlnej jest najechanie na tył pojazdu, które powstaje w sytuacji, gdy pojazd poprzedzający decyduje się na zatrzymanie w reakcji na zakończenie fazy ruchu, a podążający za nim nie zareaguje, bądź zareaguje zbyt późno. Najechanie na tył poprzednika jest najczęstszym rodzajem wypadku, stanowiąc od 25% do 40% zdarzeń na skrzyżowaniach z sygnalizacją. Wymienione zdarzenia są związane głównie z okresem zmian sygnałów świetlnych (zielony - żółty). Kierujący zbliżający się do skrzyżowania podejmują decyzję, czy zatrzymać się, czy kontynuować jazdę przez skrzyżowanie. Kierujący znajdujący się zbyt blisko skrzyżowania decydując się na gwałtowne hamowanie, powodują ryzyko zderzenia tylnego, natomiast kierujący znajdujący się w znacznej odległości od linii zatrzymania kontynuując przejazd ryzykują zderzenie boczne na tarczy skrzyżowania. Zjawisko to określane mianem strefy dylematu może być opisane w ujęciu kinematycznym (strefa dylematu I rodzaju - występuje gdy droga hamowania jest dłuższa niż droga jaką może przebyć pojazd w czasie sygnału żółtego) lub probabilistycznym (strefa dylematu II rodzaju - oznacza odcinek na wlocie, na którym nie można jednoznacznie przewidzieć decyzji kierującego w reakcji na zakończenie sygnału zielonego).

Głównymi celami badań opisanych w niniejszym artykule są wyznaczenie lokalizacji strefy dylematu w ujęciu probabilistycznym, w tym określenie zachowań kierujących zbliżających się do skrzyżowania w momencie zakończenia nadawania sygnału zielonego i ustalenie czynników wpływających na decyzje kierujących przejazd/zatrzymanie ze szczególnym uwzględnieniem cech skrzyżowania i jego otoczenia na podstawie obserwacji rzeczywistych zachowań kierujących.

Rejestrację decyzji uczestników ruchu w strefie dylematu przeprowadzono za pomocą techniki wideo i laboratoryjnej obróbki obrazu. Pomiar umożliwił określenie momentu przełączenia sygnałów, decyzji kierujących (zatrzymanie/przejazd), prędkości chwilowej oraz odległości od skrzyżowania pojazdu, jego typ oraz stan ruchu na wlocie skrzyżowania (obecność innych pojazdów na pasie). Ocenie podlegał ostatni pojazd kontynuujący przejazd i pierwszy zatrzymujący się. Pomiary przeprowadzono łącznie na wlotach 25 skrzyżowań cechujących się wysokimi prędkościami potoku pojazdów...


Language: en

NEW SEARCH


All SafetyLit records are available for automatic download to Zotero & Mendeley
Print